Mimo tego, że są one znane na świecie od tysięcy lat, to tak naprawdę nikt tak do końca nie wie, skąd one się wywodzą. Przez wieki konopie były stosowane między innymi do produkowania materiałów oraz oczywiście olejków. Zresztą i dzisiaj olejki konopne są niezwykle popularne.
Czy konopie znano już w prehistorycznych Chinach? Jak zaczęła się ich uprawa?
09.09.21Ancient town lake in China
Badania naukowe mówią o tym, że konopie siewne udomowiono już około dwunastu tysięcy lat temu. Wszystkie współczesne odmiany konopi wywodzą się od jednego przodka. Żeby było jeszcze ciekawiej, to pochodzi on z Chin. Chociaż jak się nad tym głębiej zastanowić, to nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ to właśnie z tego kraju przyszła do nas też akupunktura, leczenie roślinami, nastawianie kości, specjalna dieta i ćwiczenia, których zadaniem jest zadbanie o dobre samopoczucie. Podobne właściwości mają również konopie, więc jest w tym pewna logika.
Mimo tego, że są one znane na świecie od tysięcy lat, to tak naprawdę nikt tak do końca nie wie, skąd one się wywodzą. Przez wieki konopie były stosowane między innymi do produkowania materiałów oraz oczywiście olejków. Zresztą i dzisiaj olejki konopne są niezwykle popularne.
Jednak współcześni ludzie mają z nimi sporo problemów. Wynika to stąd, że w jednym krajach stosowanie produktów siewnych jest zgodne z prawem, a w innych surowo zabronione. Wszystko za sprawą tego, że nadal wielu ludzi myli konopie siewne z indyjskimi i błędnie uważa, że obie te odmiany są równie szkodliwe dla człowieka. To z konopi indyjskich pochodzi marihuana i właśnie ona ma silne właściwości przychoaktywne, powoduje tak zwany haj i mocno uzależnia. Natomiast konopie siewne mają korzystne działanie na Twoje zdrowie i naprawdę mogą Ci w dużo większym stopniu pomóc niż zaszkodzić. Wesprą Cię w walce z takimi dolegliwościami jak bezsenność, bóle mięśni i stawów, czy migreny. Pomogą Ci również wyciszyć się wewnętrznie.
Wracając jeszcze do samej marihuany, to staje się ona legalna w coraz większej ilości krajów. Dzięki temu badacze mogą zajmować się jej pochodzeniem już na spokojnie i bez żadnych niepotrzebnych obaw. W ostatnim czasie tą kwestią zajmował się między innymi doktor Luca Fumagalli z Uniwersytety w Lozannie. Udało mu się ustalić pochodzenie, czyli czas i miejsce udomowienia konopi siewnych. Co interesujące, odkrył on również, w jaki sposób konopie podzieliły się na siewne i indyjskie.
Naukowcom udało się zgromadzić dane genetyczne z 110 próbek konopi z różnych części świata. Wśród tych próbek znalazły się zarówno konopie dziko rosnące, jak i te uprawiane specjalistycznie, na przykład do celów medycznych.
Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały, że do udomowienia konopi siewnych (Cannabis sativa) doszło około 12 tysięcy lat temu. Miało to miejsce w Azji Wschodniej. Wszystkie dzisiejsze odmiany konopi siewnych pochodzą z terenu dzisiejszych Chin. Te informacje opublikowano również na stronie internetowej Science Advances.
W dalszej kolejności konopie powędrowały na Bliski Wschód, a następnie do Europy Wschodniej i do Indii. Później zahaczyły one jeszcze o Afrykę i Europę Zachodnią. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że na samym końcu znalazły się w Ameryce.
Podział na konopie siewne i indyjskie wyniknął stąd, ze wraz z przemieszczaniem się konopi po świecie stawały się one coraz bardziej zróżnicowane genetycznie i tak powstały nowe odmiany.
Źródła:
0
0
Odwiedź nas na:
Nasze produkty
Podobne artykuły
Czym jest grinder do suszu i jak działa? Grinder do suszu, znany również jako młynek…
Czytaj więcejMarihuana a doznania seksualne: naukowe spojrzenie Mimo że naukowe badania dotyczące wpływu marihuany na sferę…
Czytaj więcejCBD a kreatywność: czy istnieje związek? W świecie, w którym kreatywność nie jest już tylko…
Czytaj więcejCoffee Shop – co to jest? Jeżeli słowo “Coffee Shop” kojarzy Ci się jedynie z…
Czytaj więcejCo to jest Dekarboksylacja marihuany? Dekarboksylacja to nic innego jak proces chemiczny, który odgrywa kluczową…
Czytaj więcejOlej RSO – co ma wspólnego z marihuaną? Olej RSO powstaje z suszonych kwiatów konopi…
Czytaj więcej